Piszesz prace licencjackie, stosuj zasady wyróżniania tekstu

Wyróżnianie tekściku przy tworzeniu prac prac licencjackich niesie ze sobą mnóstwo pozytywów. Po pierwsze, tekst staje się bardziej urozmaicony, po następne wyróżnione zostają w nim ważne informacje, po trzecie na podniesieniu wartości zyskuje ocena wizualna pracy.

Rodzaje wyróżnień

Do rodzajów wyróżnień treści zaliczają się kursywa, boldowanie i podkreślanie. Wyróżnienia te należą do rutynowych funkcji edycji czcionki, w jakie zaopatrzone są edytory tekściku.

Kursywa to nic odmiennego jak pochylenie czcionki. Stosuje się to w pewnych przypadkach, np. przy cytowaniu czy wprowadzaniu do swojej pracy podsumowującej studia licencjackie obcojęzycznych terminów. Kursywę w znaczącej liczbie przypadków również używa się, kiedy tworzy się podpisy rysunków oraz tabel. By uaktywnić czynność kursywy, wystarczy wystukać na klawiaturze kombinację klawiszy Ctrl Oraz czy kliknąć na pasku formatowania u góry ekranu przycisk z pochylonym „I”.

Boldowanie to pogrubianie czcionki. Wykorzystuje się je w niezwykle wielu sytuacjach dla wyróżnienia tytułów ewentualnie śródtytułów w pracach licencjackich. Nie należałoby jego tymczasem stosować zbyt sporo w tekście zasadniczym, dlatego że pogrubione hasło niezwykle rzuca się w nasze oczka oraz może odwracać uwagę od kluczowych treści tekściku. Boldowanie uruchamiamy kombinacją klawiszy Ctrl B ewentualnie klikamy na przycisk na pasku formatowania z pogrubionym „B”.

Dalszym rodzajem wyróżnienia używanym w tekstach prac licencjackich być może podkreślenie. Pożytkuje się je częściej, żeby zaznaczyć, iż jakiś fragment tekstu jest wybitnie kluczowy, zawiera istotne treści, może to być np. jakaś hipoteza sformułowana na kanwie obszernych wniosków, do której w toku czytania pracy w znaczącej liczbie przypadków się wraca. Podkreślenie otrzymuje się poprzez wybranie kombinacji klawiszy Ctrl U bądź kliknięcie na pasku narzędzi ikonki z podkreślonym „U”.

Powszechnie licencjaty powinny zawierać w sobie wszelkiego typu wyróżnienia, które pozwoliłyby czytelnikowi rozeznać się, na jakie zagadnienia powinien zwrócić specjalną wzgląd. Dobrze widziane jest także wykorzystywanie kursywy, jakiej z kolei posługuje się w trochę odmiennych celach niźli podkreśleń albo boldowania, a chodzi w tym miejscu głównie o stronę wizualno-estetyczną pracy, ale także wyróżnianie słów pochodzenia obcego.