Którzy właściciele nowych mieszkań w Gdańsku zyskają?

Opłaty licznikowe - legalizacja liczników

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się kupić czy też wynająć nowe mieszkania, Gdańsk musimy liczyć się z miesięcznymi opłatami, na które składają się m.in. opłaty licznikowe, czynsz.

W związku z tym, że opłaty wynikające ze zużycia mediów stanowią istotną część kosztów mieszkania, tak istotne są okresowe wymiany liczników (tak aby posiadały aktualną legalizację). Wymiany liczników wody, oraz energii cieplnej organizowane są przez zarząd wspólnoty mieszkaniowej. Z dostawcą wody i ciepła wspólnota rozlicza się jako całość.

Ile wynosi czynsz za nowe mieszkania, Gdańsk?

Od kilku lat wysokość czynszu za nowe mieszkania, Gdańsk utrzymywała się na jednym poziomie- 10 złoty 20 groszy za metr kwadratowy. Co ciekawe, taka cena obowiązywała na terenie całego Gdańska. Niezależnie, więc czy nasze nowe mieszkanie, Gdańsk położone było w ścisłym centrum, czy też na obrzeżach miasta- wszędzie cena była na tym samym poziomie.

W połowie roku Rzecznik Praw Obywatelskich złożył zażalenie na cenę za metr kwadratowy, w konsekwencji tego stawka 10 złoty 20 groszy za metr kwadratowy utrzymała się tylko dla najemców nowego mieszkania, Gdańsk w ścisłym centrum, a pozostali zostali objęci 5 procentową obniżką.

Obniżki opłat za mieszkanie nie na długo

Mieszkańcy Gdańska nie zbyt długo mogli cieszyć się tymi obniżkami. Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, bowiem, że 5 procentowa zniżka dla wszystkich najemców nowego mieszkania, Gdańsk znajdującego się poza ścisłym centrum jest sprzeczna z ustawą i niezgodna z Konstytucją RP.

W konsekwencji Rada Miasta Gdańsk opracowała nową ustawę, w której 5 procentową zniżką czynszu objęcie zostali tylko Ci, których nowe mieszkania, Gdańsk znajdują się w strefie, gdzie nie dopuszcza się funkcji mieszkaniowej; cierpią z powodu nadmiernego hałasu; ich mieszkania znajdują się minimum 500 metrów od przystanku komunikacji miejskiej.