Każdy ma własne ważne parametry osiedla i wedle nich wybiera najlepszą lokalizację

Kupno mieszkania to bardzo poważna i skomplikowana sprawa. Przeanalizowanie oferty pod kątem wielu kryteriów pozwala wybrać najlepszy lokal i uzyskać atrakcyjne finansowanie inwestycji (np. kredyt). Pod uwagę należy wziąć wszystkie ważne parametry osiedla: hałas, odległość od ruchliwych tras, centrum, dostępność komunikacji miejskiej, placówek służby zdrowia, szkół, terenów rekreacyjnych.

Szukając nowego mieszkania w Gdańsku, każdy zwróci uwagę na coś innego, bo dla każdego ważne jest coś innego. Jedni (zwłaszcza młodzi i samotni) chcą mieć wszędzie blisko, dlatego decydują się na centrum. Inni wolą spokojną okolicę, bliskość zieleni, terenów, gdzie można aktywnie odpocząć.

Ważnym parametrem jest cena nieruchomości. Wiadomo, że im dalej od centrum, tym taniej i wówczas łatwiej dostać kredyt na nowe mieszkanie. Dotyczy to każdego miasta, a już na pewno tak ważnych ośrodków jak Gdańsk i inne metropolie.

Dla rodzin posiadających dzieci ważne parametry osiedla dotyczyć będą bliskości żłobków, przedszkoli, szkół. Im bliżej domu albo drogi, którą pokonuje się do pracy, tym lepiej, ponieważ ułatwia to organizację czasu i mniej męczy codzienne pokonywanie określonej trasy do i z firmy. Osoby aktywne zwrócą uwagę na bliskość klubów sportowych i terenów, gdzie można pobiegać, pojeździć rowerem albo na rolkach.